Hypoteční úvěry pouze pro movité klienty?

Uvažujete o hypotečním úvěru, ale slyšeli jste zvěsti o tom, že hypotéky nebudou již tolik dostupné? Česká národní banka vydala doporučení, aby banky a hypoteční společnosti posuzovaly žádosti přísněji. Zájemci o hypotéku proto musejí počítat s tím, že jim úvěr nemusí být schválen.

Hypotéka bez doložení příjmů


Hypotéka bez doložení příjmu dovoluje vzít si úvěr i těm, kteří podle dosud běžného schématu ověřování bonity nebyli schopni získat úvěr, ale jejich finanční situace jim splácení hypotečního úvěru umožňuje. Typickým příkladem může být žena po mateřské dovolené či nově začínající podnikatelé.

Na hypotéku nedosáhne každý

I když se jedná pouze o doporučení ČNB, většina hypotečních společností je respektuje, neboť jinak by musely navýšit své kapitálové zajištění. Cílem doporučení ČNB je ovlivnit to, kdo na hypotéky dosáhne. Hypotéky by za těchto podmínek získali spíše movitější klienti a spotřebitelé s průměrným příjmem by museli financovat své bydlení jiným způsobem.

Chcete hypotéku? Naspořte si peníze

Pokud zažádáte u banky o hypoteční úvěr, můžete se setkat s požadavkem, abyste měli naspořeno alespoň 20 % zástavní hodnoty nemovitosti (označováno jako LTV). Další peníze potřebujete na zaplacení daně z nabytí nemovitosti, a to ve výši 4 % z kupní ceny nemovitosti nebo výše jejího odhadu.

Vyšší hypotéka = vyšší úrok

Některé banky vám mohou nabídnout LTV vyšší, avšak maximálně do 90 %. Takových hypoték mohou poskytnout jen omezené množství a úroková sazba je podstatně vyšší než u hypoték s nižším LTV. Záměrem ČNB je půjčovat lidem s dostatečnými peněžními rezervami, které mohou použít na částečné financování nemovitosti.

Bonita jako důležitý ukazatel

Banky rovněž důkladněji posuzují bonitu žadatelů, což jim ukládá nový spotřebitelský zákon č. 257/2016 Sb. Do budoucna chce ČNB ovlivňovat, kdo získá hypotéku s ohledem na své příjmy a závazky. Za rizikovou hypotéku by se pak považovaly hypotéky vyšší, než je osminásobek ročního čistého příjmu žadatele. K přísnějšímu hodnocení bonity zatím většina bank nepřistoupila, ale již se na to připravují.

Jak lze získat 100 % hodnoty nemovitosti?

Dalším doporučením ČNB je, aby banky nepřekračovaly maximální limit LTV a nabídly dofinancování nemovitosti jiným úvěrem, například úvěrem ze stavebního spoření. To je řešením tehdy, když žadatelé potřebují 100 % hodnoty nemovitosti. Investice do nemovitosti se jim ale o něco prodraží, a to kvůli vyšším úrokům z úvěru ze stavebního spoření.

Vloženo 21.11.2017


Všechna práva vyhrazena AAA-Hypotéky.cz, (c) 2024 Ing. Radek Šmach  |  Kontaktní informace
Podmínky použití a ochrana osobních údajů