Lidé si půjčují, aby mohli zažádat o hypotéku

Doba, kdy lidé mohli požádat v bance o 100 procentní hypotéku je pryč. Od roku 2017 platí, že banky požadují, aby žadatelé o hypotéku doplatili alespoň 10 procent hodnoty nemovitosti z jiných zdrojů, nejlépe z vlastních úspor. Takto zní doporučení České národní banky, podle něhož by se měly hypotéky poskytovat maximálně do 90 procent hodnoty nemovitosti. Banky proto chtějí, aby měli lidé našetřeno, než přijdou žádat o hypotéku. Především mladí lidé toto nařízení obchází v tom smyslu, že si na požadovanou částku berou úvěr. V podstatě si půjčují, aby si mohli půjčit.

Dopad na klienty

Dnešní nájmy jsou srovnatelné se splátkami hypoték a pro toho, kdo chce bydlet ve vlastním má určitě smysl, hypotéku si vzít. Problém mladých lidí tkví v nedostatečných úsporách, které by požadovanou částku pokryly. Klienti by měli mít našetřeno ještě více než požadovaných 10 procent z ceny nemovitosti. Řešením může být úvěr ze stavebního spoření nebo jiný neúčelový spotřebitelský úvěr.

Jde o statisíce

Myšlenkou jen částečné hypotéky je fakt, že ČNB chce, aby se lidé zbytečně nepředlužovali a na hypotéku dosáhli jen ti, kteří je dokáží skutečně splácet. Půjčovat si kvůli hypotéce jde proti smyslu tohoto doporučení. U průměrné hypotéky to znamená mít našetřeno v řádech statisíců. Samozřejmě to záleží na ceně nemovitosti, které jsou v krajských a větších městech obvykle vyšší, než v městech okresních nebo na vesnici.

Spotřebitelský úvěr

Lide, kteří si chtějí vyřídit hypotéku, ale nemají své úspory, které by měli pro tento účel k dispozici, nejčastěji volí spotřebitelský úvěr. Banky tak nekontrolují, na co si u nich lidé peníze půjčují. Podobně jsou na tom i stavební spořitelny, kdy se prostředky ze spoření využijí na bydlení, a tím se splní zákonná podmínka účelovosti úvěru ze stavební spoření.

Co zajímá banku, když žádáte o hypotéku?

Poskytovat různé druhy úvěrů včetně hypotéky, je pro bankovní instituce samozřejmé. Nicméně, je nutné aby si banky o klientovi zjistili co nejvíce informací a předešli do budoucna případným problémům.

1) Příjmy

Nejdůležitější informací jsou příjmy, od kterých se odvíjí celková suma, kterou bude banka ochotna poskytnout. U zaměstnance se vyžaduje doložení potvrzení o zaměstnání a výše příjmů nebo bankovní výpisy za určité období, které potvrzují pravidelné příjmy. OSVČ předkládají v bance daňové přiznání, popřípadě doklad o zaplacení daně.

2) Platební morálka

Banky prověřují u každého žadatele platební morálku, tedy schopnost a ochotu splácet. Tyto informace jsou snadno dohledatelné v úvěrových registrech. Ty shromažďují informace například o placení úvěrů, leasingů a faktur za energie nebo mobilního operátora.

3) Zástava nemovitosti

V případě hypotéky na pořízení družstevního bytu je nutný ručitel nebo zástava, jelikož tímto bytem se ručit nedá. V případě zástavy je nutné doložit výpis z katastru nemovitosti a zároveň je nutné zajistit odhad hodnoty zastavené nemovitosti.

Vloženo 31.1.2018


Všechna práva vyhrazena AAA-Hypotéky.cz, (c) 2024 Ing. Radek Šmach  |  Kontaktní informace
Podmínky použití a ochrana osobních údajů